Ako byť viac mužom – v posteli

Ako byť viac mužom - v posteli

Máte pocit, že ste sami? Porozmýšľajte nad tým…

Od reklamy na Viagru, cez spamové e-maily, až po komediálne seriály – problémy spojené s mužskou sexualitou sú na očiach všade okolo nás. Lenže môže byť ťažké nájsť to pravé, čo vám pomôže, najmä ak ste v rozpakoch o svojom probléme hovoriť.

Pravdou je, že 31 percent mužov hlási, že trpia nejakým typom sexuálnej dysfunkcie. Dobrou správou je, že existuje riešenie pre každú formu mužského sexuálneho problému. Udržiavanie seba i vašich dôverných vzťahov v zdravom stave vám môže pomôcť cítiť sa viac ako muž, a takým chcete byť aj v posteli.

Erektilná dysfunkcia: Veď ste videli reklamy

Erektilná dysfunkcia nastáva vtedy, keď nemôžete dosiahnuť alebo udržať si erekciu dostatočnú na sexuálny styk. Hoci výskyt erektilnej dysfunkcie sa zvyšuje s vekom, nie je to nevyhnutný dôsledok starnutia. Erektilná dysfunkcia má mnoho možných príčin:

 1. emocionálny alebo psychický stres
 2. problémy vo vzťahu
 3. fyzické faktory, ktoré majú vplyv na krvný obeh, ako je vysoký krvný tlak alebo cukrovka
 4. zlozvyky životného štýlu, ako je fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo nedostatok cvičenia

Ako erektilnú dysfunkciu napraviť

Väčšina mužov z času na čas zažíva erektilnú dysfunkciu, ale existujú riešenia! Po prvé, porozprávajte sa s lekárom o možných fyzických príčinách. Tiež diskutujte o tom, či máte záujem riešiť problém pomocou liekov, prípadne aké doplnky už užívate. Ak trpíte úzkosťou, depresiou alebo máte problémy vo vzťahu, vyhľadajte pomoc odborníka, pretože tieto stavy môžu byť práve zdrojom erektilnej dysfunkcie.

Existuje aj niekoľko zmien životného štýlu, ktoré môžu pomôcť pri erektilnej dysfunkcie, ako napríklad:

 • zbavenie sa cigariet
 • obmedzenie konzumácie alkoholu
 • schudnutie
 • častejšie cvičenie

Existujú aj riešenia, na ktoré potrebujete lekársky predpis. Existuje niekoľko rôznych liekov na predpis, ktorých cieľom je liečiť erektilnú dysfunkciu ešte skôr, než nastane. Podľa Americkej urologickej asociácie tieto lieky fungujú u 80 percent ľudí, ktorí ich užívajú. K dispozícii je tiež vákuová pumpička, čo je lekárske zariadenie, ktoré stimuluje váš penis predtým, než budete mať sexuálny styk. Ak táto liečba nefunguje, lekár Vám môže odporučiť implantáty vkladané do penisu.

Info: Poruchy erekcie

Nízke libido: Proste sa na to necítite

Nikto sa necíti sexy neustále. Ak sa však o sex zaujímate len ojedinele, možno trpíte poruchou mužskej hypoaktívnej sexuálnej túžby (nízke libido).

Stanoviť aké veľké libido má byť je veľmi ťažké a v rôznych kultúrach sa líši. Ako teda zistíte, že je vaše libido nízke? Hlavným dôvodom pre hľadanie pomoci by mal byť váš nedostatok túžby či sklamanie u vás alebo u vašej partnerky. Problémy s libidom môžu byť spôsobené mnohými fyzickými, psychickými a emocionálnymi faktormi od nízkeho testosterónu, cez úzkosť, až po slabú komunikáciu.

Príčiny a liečba erektilnej dysfunkcie

Ak máte nízke libido, navštívte svojho lekára. Váš lekár si prejde vašu lekársku históriu, urobí fyzickú skúšku a objedná všetky vhodné laboratórne testy, ktoré pomôžu určiť, či existuje fyzický problém spôsobujúci nízke libido.

Mnohé fyzické stavy a choroby môžu byť základnou príčinou nízkeho libida:

 • nízke hladiny hormónov štítnej žľazy alebo testosterónu
 • cukrovka (diabetes)
 • obehové problémy

Isté lieky, ako niektoré antidepresíva, môžu znížiť sexuálnu túžbu. Mnoho mužov zažíva určité zníženie libida, pretože starnú.

Ťažkosti vo vašom vzťahu môžu spôsobiť, že sa cítite vašou partnerkou menej priťahovaní, ak sú teda vylúčené fyzické príčiny. Zvážte účasť na terapii, buď jednotlivo, alebo v páre, ak za tento stavmôžu byť zodpovedné psychologické alebo emocionálne príčiny, ako je depresia, úzkosť alebo stres.

Predčasná ejakulácia: Je bežným problémom

Predčasná ejakulácia nastáva vtedy, keď dosiahnete orgazmus počas sexu skôr, ako by ste si vy alebo vaša partnerka želali. V určitom čase sexuálneho života sa to stane každému mužovi.

Existuje mnoho príčin predčasnej ejakulácie. Nie je nezvyčajné, aby sa sexuálne neskúsený muž príliš vzrušil a veľmi rýchlo dosiahol orgazmus. Ak aj už niekoľko rokov máte aktívny sexuálny život, stále môžete ejakulovať príliš rýchlo kvôli psychologickým obavám zo sexu, ako je pocit viny alebo strápnenia.

Predčasná ejakulácia môže mať aj fyzický pôvod. Štúdie ukázali napríklad spojitosť medzi predčasnou ejakuláciou a hypertyroidizmom. Môže sa vyskytnúť aj problém s vašou močovou trubicou alebo, zriedkavejšie, s problémom v reflexe, ktorý kontroluje ejakuláciu.

Ako napraviť predčasnú ejakuláciu?

Ak sú hladiny testosterónu alebo hormónov štítnej žľazy určené ako príčina predčasnej ejakulácie, môžu vám byť predpísané lieky. A samozrejme, je to podobné ako s infekciou. Ak zistíte, že ju máte, budete sa ju snažiť vyliečiť čo najskôr.

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/sexualne-problemy/problemy-s-ejakulaciou/

Ak vaše predčasná ejakulácia nie je fyzického charakteru, začnite tým, že vyskúšate pár svojských techník na oddialenie orgazmu:

 • ak máte pocit, že čoskoro vyvrcholíte, sústreďte sa na potešenie svojej partnerky, aby ste svoj orgazmus oddialili
 • keď sa blížite k vyvrcholeniu, začnite myslieť na niečo iné ako sex
 • použite topické anestetiká, ako je lidokaín, aby ste znecitliveli penis dostatočne na to, že sa predčasná ejakulácia neobjaví
 • používajte kondóm, ktorý sám o sebe znižuje citlivosť

Ak tieto metódy nefungujú, váš lekár vám môže predpísať antidepresívum alebo selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu (SSRI).

Spätná (retrográdna) ejakulácia: Nie je to až také zlé, ako to znie

Retrográdna ejakulácia sa vyskytuje, keď sa semeno vráti späť do močového mechúra namiesto toho, aby opustilo močovú trubicu. Môžeme to nazvať suchým orgazmom, čo je vlastne ejakulácia malého alebo žiadneho semena. Hoci to môže znieť trochu nebezpečne pre vaše zdravie a dokonca aj bolestivo, vôbec to tak nie je. Avšak retrográdna ejakulácia môže viesť k neplodnosti a určite je menej zábavná ako bežný sex.

Pri normálnom orgazme sa váš močový mechúr uzavrie sám od močovej trubice a semeno prechádza cez močový mechúr a smerom von z penisu. Pri retrográdnej ejakulácii sa hrdlo močového mechúra nedá zatvoriť, čiže sa semeno dokáže dostať do trubice. Ak máte problém s retrográdnou ejakuláciou, možno si všimnete, že je moč zakalený.

Retrográdna ejakulácia: Príčiny

Pri retrográdnej ejakulácii je hrdlo oslabené kvôli poškodeniu nervov spôsobenému zdravotným stavom, chirurgickým zákrokom alebo preto, že tu existuje prekážka, aj keď tento prípad je len zriedkavý. Diabetická neuropatia močového mechúra, ktorá je charakterizovaná poškodením nervov a ktorá bráni správnemu fungovaniu reflexov močového mechúra, môže spôsobiť retrográdnu ejakuláciu. Operácia prostaty a močovej trubice môže tiež spôsobiť retrográdnu ejakuláciu. Vedľajšie účinky niektorých liekov môžu tiež spôsobiť problém vrátane liečby:

 • vysokého krvného tlaku
 • zväčšenej prostaty
 • niektorých porúch nálad

Ako napraviť retrográdnu ejakuláciu?

Liečba retrográdnej ejakulácie závisí od jej príčiny. Retrogradná ejakulácia spôsobená poškodením nervov sa môže liečiť sprostredkovaním. Trvalé fyzické zmeny, ktoré spôsobili retrográdnu ejakuláciu, napríklad tie, ktoré súvisia s chirurgickým zákrokom, sa s najväčšou pravdepodobnosťou nemôžu zlepšiť braním liekov.

Ak užívate lieky, o ktorých si myslíte, že by mohli spôsobiť retrográdnu ejakuláciu, opýtajte sa svojho lekára, či vám môže predpísať niečo, čo nezasahuje do vášho orgazmu. Môže nastať i málo pravdepodobná situácia, že máte zablokovanú trasu vašej spermy. Vtedy by ste mohli spoločne s lekárom zvážiť aj chirurgický zákrok.

Je dôležité mať na pamäti, že v prípade retrográdnej ejakulácie môžete mať stále plnohodnotný sexuálny život. Hlavným dôvodom hľadania pomoci pri retrográdnej ejakulácii je ten, že ovplyvňuje plodnosť.

Sexuálna dysfunkcia: Môže sa zlepšiť

Sme obklopení sexuálnymi obrazmi, ktoré nám dávajú len úzku predstavu o tom, čo znamená byť mužom. Ak máte pocit, že nezodpovedáte určitému mužskému ideálu, môžete mať obavy zo svojej sexuálnej výkonnosti. Tieto starosti môžu potom prispieť k problémom v posteli. Snažte sa ale zamerať sa na to, čo je uspokojujúce pre vás a vašu partnerku.

Ak si myslíte, že trpíte zdravotným problémom, kvôli ktorému nemôžete dosiahnuť sexuálny život podľa predstáv, porozprávajte sa s lekárom. Ak vám vaše vlastné myšlienky a pocity týkajúce sa sexu stoja v ceste k intímnemu uspokojeniu, vyhľadajte pomoc terapeuta.

Čo si ale z toho všetkého musíte odniesť je to, že pre všetky problémy v spálni existuje riešenie. S trochou snahy, vašimi znalosťami a podporou svojho lekára i partnerky môžete viesť sexuálny život, po ktorom túžite. Viac info nájdete tu.

You Might Also Like